ArabicBosnianEnglishFrenchGermanItalian

Kada smo prije više od dvije godine pisali o Mračnoj akademiji, estetici inspirisanoj književnim klasicima, gotičkom arhitekturom, drevnom umjetnošću i stilom internatskog studenta, ni slutili nismo da će se ‘Dark Academia’ ne samo zadržati, nego i izroditi brojne mikrotrendove.

Kako to znamo? Više od 5,5 milijardi pregleda na TikToku i pretraživanja na Pinterestu (sa porastom od 80% samo prošlog mjeseca i 200% protekle godine) govore u prilog tome da je Mračna akademija estetika koja je ostavila više traga od brojnih drugih estetika promoviranih putem društvenih mreža.

I ako niste čuli za ovaj intrigantni pojam, sigurno ste imali priliku vidjeti njegovu primjenu u enterijerima, ali i ženskoj i muškoj modi.

Tamna paleta boja, bogati prirodni materijali, vrlo taktilni elementi, vintage asesoari… u udobnoj fuziji koja ukazuje na to da smo bez razloga prvobitno bili odbijeni pomalo zlokobnim nazivom ove estetike koja postoji još od 2010. godine.

Dašak nostalgije i introvertnost, pak, nisu za svaku prostoriju. Mračna akademija najbolje pristaje bibliotekama, uredima (određenih profesija i industrija), dok je u domu to dnevni boravak. Ipak, kad nam se nešto sviđa, naći ćemo mu upotrebu bilo gdje, pa i u kuhinji. Upravo je rehabilitacija ovog trenda našla svoj put i do kuhinje – svima omiljene prostorije koja je time dobila jednu sasvim novu dimenziju, kao i novu, elegantno odjevenu svrhu.

Britanski magazin House Beautiful otkriva nekoliko načina kako uvesti ovaj stil u naše domove.

Tamne boje

Estetika koja se temelji na dubokim, bogatim tamnim bojama poput tamno plave, tamno smeđe, tamno zelene, crne i boje crnog vina, sada otvara vrata i akcentima u zemljanim i toplim bojama koje će smekšati cjelokupan koncept. Iako zaziremo od tamnih boja, pogotovo na zidovima, trebamo znati da tamne nijanse, ako su pravilno odabrane i integrirane u kompoziciju, mogu stvoriti dojam udobnosti, utjehe, topline – slično efektu zagrljaja.

Upravo zahvaljujući tamnim bojama, ova estetika nije za minimaliste – osim ako nisu spremni da pređu na ‘drugu stranu’. Tamne boje se uglavnom povezuju sa maksimalizmom – pristupom uređenju enterijera sa geslom ‘više je više’ (suprotno minimalizmu koji počiva na poznatoj izreci ‘manje je više’) koji podrazumijeva visoku slojevitost kroz miješanje uzoraka, boja, tekstura i predmeta. Za maksimalizam je potrebna hrabrost… da se zaviri u vlastitu osobnost, ali i da je pokažemo svijetu.

Elementi ‘starinskog’ i bezvremenog

Obzirom da je Mračna akademija utemeljena na prošlosti, u prvi plan dolaze antikni predmeti poput vintage pisaćih mašina, komadi namještaja poput antiknih pisaćih stolova i konzola, stare knjige sa kožnim povezom, kao i antikni ćilimi.

Izdržljivi, prirodni materijali poput kože i drveta doprinijet će ambijentu koji nalazimo u starim univerzitetskim zgradama ili drugim obrazovnim ili kulturnim ustanovama. Ako želite unijeti dašak ovog stila u vaš dom, ne zaobilazite antikvarnice jer ćete tamo naći predmete od kože i tamnog drveta koje su obilježili vrijeme i upotreba, što samo uvećava njihovu ljepotu i vrijednost.

Umjetnička djela

Vizualni narativ stvorićemo pažljivo odabranim umjetničkim slikama sa temama bliskim ambijentu ‘mračne’ estetike, ili vintage prizorima, sa odgovarajućim okvirima klasičnog ili vintage stila. Da, i mi zaključujemo: Dark Academia neodoljivo podsjeća na viktorijansko razdoblje.

Diskretna rasvjeta

Prigušena, meka žuta svjetlost je glavni pratilac ove estetike. Svejedno da li se radi o općoj ili naglasnoj rasvjeti, pravilo je – manje je više. Utoliko hladna npr. fluorescentna rasvjeta uopće nije opcija. Svjetlost svijeće je idealna, pa učinimo svaku priliku posebnom da zapalimo svijeće u vintage svijećnjaku kao savršenom akcentu ovoj estetici.

Zelenilo

Bez svježih, savremenih akcenata, prostorija uređena u stilu Mračne akademije mogla bi djelovati zastarjelo… u smislu, da ne možemo reći da li se radi o prostoru koji je uređen u stilu ove estetike, ili nekoj starinskoj prostoriji koje se nije ažurirala od davnih vremena kada je prvi put uređena. Jedan od takvih značajnih akcenata je – zelenilo, i to pažljivo odabrane, jednostavne sobne biljke bez cvjetova. Tamni zidovi pružiće izvanrednu podlogu zelenoj boji, a različite teksture zidova, namještaja i bilja – stvoriće dojam slojevitosti i topline prostora.

izvori: House Beautiful, Better Homes & Gardens, Pinterest