1998. godine NASA je provela istraživanje kojim je ustanovljeno da neke kućne biljke mogu apsorbirati onečišćenje iz zraka. Iako djeluju sporije, one su efikasnije i jeftinije od umjetnih pročišćivača zraka. Osim toga, kućne biljke su naš dodir s prirodom te nam utoliko mogu pozitivno uticati na raspoloženje, koncentraciju i pamćenje.
Prema istom istraživanju, dvije ili tri biljke na svakih 30 metara kvadratnih mogu spriječiti glavobolju, suhu kožu, nadražene oči, kao i druge tegobe uzrokovane štetnim materijama u zraku.
Izdvojili smo tri biljke koje su se našle u samom vrhu NASA-inoj liste biljaka – top prečistača.
Sansevieria trifasciata, u narodu poznata kao Svekrvin jezik, zimzelena je trajnica koja se iznimno lako održava. Najčešće se drži kao sobna biljka, a doprinosi čišćenju zraka od benzena, formaldehida i trikloroetilena.
Naime, Svekrvin jezik pretvara otrovne tvari i zagađivače zraka u kisik te dovodi u ravnotežu vlažnost u domu, što blagotvorno djeluje na kožu, oči i dišne puteve. Velike količine kisika stvara tijekom noći, pa je idealno mjesto za nju spavaća soba.
Šaljivo ime dobila je po oštrim, debelim listovima tamnozelene boje, s karakterističnim prugama, a ovisno o vrsti, ponekad i sa žutim ivicama.
Dobro podnosi i sunce i sjenu, a kako ne voli puno vlage, dobro uspijeva i u blizini radijatora. Zna narasti i do 90 cm u visinu.
Svekrvin jezik potiče iz Kine gdje se smatralo da vlasniku daruje osam vrlina, među kojima su dug život, inteligencija, dar za umjetnost, snaga itd.
Aloe Vera je drevna afrička biljka, o kojoj prvi zapisi datiraju iz 2200. godine p.n.e.
Poznata su mnoga ljekovita svojstva ove biljke karakterističnih listova, kao i to da čisti zrak od zagađivača koji se nalaze u hemijskim sredstvima za čišćenje, a djeluje i protiv zračenja TV ekrana i monitora. Također povećava količinu kisika u prostoru. Kad količina hemikalija u zraku postane velika, lišće aloe vere dobit će smeđi ‘osip’.
Ovaj lijepi i korisni sukulent nije zahtjevan za održavanje. Voli jaku svjetlost, a može podnijeti čak i izravnu sunčevu svjetlost.
Najbolje uspijeva na temperaturama između 12 i 27 stepeni C, tako da su joj sobne temperature većine domova idealne. U ljetnim mjesecima se može iznijeti na balkon, ali je unesite ako su noći hladne.
Zbog vjerovanja da donosi sreću u Južnoj Africi tu biljku vješaju iznad ulaznih vrata.
Spatifilum (Spathifyllum) je biljka nježnog izgleda sa karakterističnim bijelim cvjetovima koji podsjećaju na jedro. Poznata je i kao mirni ljiljan, te ženska sreća i magično jedarce. Godišnje doba u kojem cvjeta je ljeto, ali nježni bijeli cvjetovi se znaju stvarati i u rano proljeće i kasnu jesen.
Lagana je za održavanje, a najbolje uspijeva na svijetlim, ali sjenovitim mjestima (ne direktna svjetlost).
Pored prozračnog izgleda i lakog održavanja, prednost ove biljke je i u tome što pročišćuje zrak od štetnih hemijskih spojeva te upija zračenja tehničkih uređaja. U ranije pomenutom istraživanju NASA-e navodi se da jedarce uklanja benzen, formaldehid, trikloroetan i druge spojeve, zbog čega je dobilo zasluženo mjesto na popisu najboljih pročišćivača zraka. Poznato je i njeno dejstvo na pore plijesni, te bi trebala biti obavezni detalj u prostorijima u kojima je velika vlažnost zraka.
Smatra se da u dom donosi zdravlje i ljubav, te da privlači pozitivne promjene.