Na pomen zobi obično pomislimo na zobenu kašu koja je, priznajmo, većini nas zadnja opcija za ukusan doručak. Ali nakon što bolje upoznamo ovu čudesnu žitaricu, možda sve drugo postane tek alternativa…
Avena sativa kako su stari Latini nazvali zob, bogat je izvor proteina, minerala, masnoća, vlakana i beta glukana. Zob ima učinak antioksidansa zahvaljujući vitaminu E i flavonoidima.
Smatra se da povoljno utiče na stanja kao što su povišen holesterol, hipertenzija, dijabetes, anksioznost, stres, nervoza, konstipacija, kamen u bubregu, sindrom nadraženih crijeva, giht, oslabljen mokraćni mjehur, odvikavanje od nikotina i dr.
U jednoj kliničkoj studiji o gojaznosti, učesnici sa BMI višim od 27 podijeljeni su u dvije grupe. Jedna grupa je tretirana beta glukanom iz zobi, dok je druga uzimala placebo. Nakon tri mjeseca, grupa koja je uzimala zob smanjila je tjelesnu težinu i masnoću, BMI, kao i omjer između struka i bokova.
Ekstrakt zobi može djelovati antibakterijski na Staphylococcus aureus i E. Coli, kao i neke druge ‘loše’ bakterije.
Preparati od zobi pokazali su se efikasnim u tretmanu nekih upalnih procesa na koži poput dermatitisa, akni, ekcema i pruritisa.
Konzumacija zobi trebala bi doprinijeti vašem jačem imunitetu obzirom da sadrži beta glucan koji pomaže leukocitima da brže stignu do žarišta infekcije, ali koji takođe osnažuje leukocite u borbi protiv bakterija.
Istraživanja su također pokazala da zob unapređuje mentalnu funkciju i kognitivnu performansu (koncentraciju, pažnju, pamćenje).
Varijacije na temu
Brojni su recepti sa zobi kao glavnim sastojkom.
Dovoljno je da jednom probate zamijeniti brašno sa mekanim zobenim pahuljicama kao u našem starom receptu za ‘Ukusne proteinske zemičke bez brašna’, i otvorit će vam se bezbroj mogućnosti svakodnevnog korištenja ove ukusne i zdrave žitarice.
Malo mekih zobenih pahuljica možete dodati u variva s lećom, grahom i/ili povrćem pred sami kraj kuhanja kako bi postigli slojevitost ukusa i gustoću. Ako dodajete tvrde zobene pahuljice, onda to uradite bar pola sata ranije jer im treba više vremena da se skuhaju. Mali potez za promjenu koju će svi osjetiti!
Donosimo vam još jedan slani recept koji može poslužiti kao osnova za bezbroj varijacija:
ŠKOTSKI SLANI KEKSI
– 200g mekanih zobenih pahuljica (ili samljevenih tvrdih) koje po želji možete dodatno samljeti ako želite finiju teksturu.
– 50g mljevenih sjemenki – suncokret, lan, bundeva, po želji (možete ih i grubo izgnječiti u avanu)
– 1 čajna kašičica morske soli
– Prstohvat sode bikarbone
– 3 supene kašike maslinovog ulja
– 150ml vruće vode
– Još malo zobenih pahuljica za razvijanje tijesta i eventualno dodavanje
– Malo maslinovog ulja za podmazivanje
Postupak
1. Uključite rernu na 220 C.
2. Pomiješajte sve suhe sastojke.
3. U suhu mješavinu dodajte 150 ml vruće vode i 2-3 supene kašike maslinovog ulja. Trebate dobiti kuglu tijesta koja se ne lijepi za ruke. U protivnom, dodajte još malo mekanih zobenih pahuljica.
4. Razvijte tijesto do cca. 3 mm debljine.
5. Modlom za kekse ili čašom radite okrugle kekse i odmah ih prebacite na pleh obložen papirom za pečenje koji ste samo malo poprskali maslinovim uljem (po želji).
6. Pecite 20-ak minuta dok keksi ne počnu lagano tamniti.
Izvadite kekse iz rerne i ostavite da se ohlade.
Keksi bi trebali biti blago hrskavi, a ako preferirate mekše, izvadite ih malo ranije iz pećnice.
Pored dodavanja sjemenki u tijesto, keksi se mogu i posuti sjemenkama. Originalni škotski keksi od zobi ne sadrže sjemenke.
Mogu stajati i sedmicu dana u posudi s poklopcem bez zraka, ali će sigurno ‘nestati’ isti dan!
Odlični sa slanim umacima poput humusa, guacamola sosa, slatkim namazima, sirom, ali i solo. Pomoći će vam da zaboravite na nezdrave grickalice poput čipsa.
Prijatno!