ArabicBosnianEnglishFrenchGermanItalian

Najprivatnija od svih prostorija – vaša spavaća soba zaslužuje najbolje boje.

Ako se nalazite pred naoko lakim zadatkom uređenja spavaće sobe, na samom početku planiranja shvatit ćete da je izazov veći nego što se to činilo na prvi pogled. Naravno, osim ako želite klinički sterilnu bijelu sobu u kojoj ćete samo prespavati – ništa lakše.

Međutim, ako vam spavaća soba predstavlja mjesto za odmor, utočište, ako na vaš san i buđenje utiču boje (a sigurno utiču), u tom slučaju vrijedi provesti malo više vremena planirajući boje odnosno cjelokupni dizajn. Ovo također vrijedi ako je vasa spavaća soba multifunkcionalna, npr. ako ste tamo smjestili radni kutak, TV ili jednostavno sve trenutke odmora provodite upravo u tom prostoru.

Kada biramo boje prilikom uređenja stana, obično se vodimo vlastitim ukusom te unesemo omiljene boje. Ako ništa, ne koristimo one koje ne volimo, koje nam smetaju. Ipak, omiljena boja nije adekvatan kriterij (dok boja prema kojoj imate otpor već jeste) jer ako volite crvenu ili druge jarke boje, vjerovatno već znate da se ne svrstavaju u umirujuće boje koje su nam potrebne u trenucima odmora. Kad je u pitanju spavaća soba, svi izbori se čine delikatnijim: primjerice, plava, kao hladna boja, smatra se umirujućom. Ali, možete li zamisliti bilo koju nijansu plave u vašem prostoru? Vjerovatno ne.

Da olakšamo vaš izbor, upoznaćemo vas sa koracima koje dizajneri enterijera poduzimaju prilikom određivanja boja za spavaću sobu.

  1. Odredite orijentaciju vaše sobe

Na koju stranu svijeta gleda vaša spavaća soba? Ovo je prvo pitanje na koje treba odgovoriti prije donošenja odluke o dominantnoj boji u prostoru jer kvalitet i temperatura svjetla ovise o tome na koju stranu svijeta je okrenuta prostorija. Na primjer, sjeverna orijentacija koju karakteriše hladnija svjetlost, zahtijeva ‘utopljavanje’ narandžastim, žutim ili ružičastim nijansama, bar na manjoj površini zidova (ili plafona), dijelovima namještaja ili akcentima.

Nasuprot tome, prostorija sa južnom orijentacijom bit će bolje izbalansirana unosom hladnijih tonova poput sive i plave. Prostorije koje gledaju na istok su osunčane samo u ranim jutarnjim satima, te dobro podnose zelenu i plavu, kao i zapadno orijentirane koje pak mogu podnijeti i malo jače nijanse, na primjer, topla nijansa breskve ili podtonovi narandže djelovat će neutralno u jutarnjim satima, ali će tokom dana dobijati lijepi topli odsjaj.

Za one koji se drže neutralnih boja, ako se prostorija treba ‘zagrijati’ pokušajte sa toplijim nijansama ružičaste, dok su svijetlo sive nijanse odličan izbor za osunčane sobe.

Kakva god bila vaša odluka, testirajte boje prije kupovine i nanošenja. Isto se odnosi na tapete ili druge načine obrade vaših zidova. Boju posmatrajte pod vještačkom svjetlošću, i hladnom (LED) i toplom. Boje se dramatično mijenjaju sa promjenom izvora svjetlosti.

2. Da li ste ranoranilac ili noćna ptica?

Stručnjaci za boje smatraju da boje treba prilagoditi i ovisno o tome da li ste čili i veseli ujutru, ili je vaša energija na višoj razini uvečer i u noćnim satima. Ako ste ranoranilac, za vas su svjetlije, čiste, ali i energizirajuće boje, dok se ‘noćne ptice’ bolje osjećaju među četiri zida obojena tamnim bojama koje daju osjećaj dubine. Ne zaboravite ih osvijetliti asesoarima poput sjajnog zlata ili bakra.

3. Inspiracija u namještaju

Ključni komad namještaja poput kreveta može odrediti izgled cjelokupne prostorije. Ako posjedujete takav komad namještaja, zamislite ga u centru i dizajnirajte ostatak prostora spram njega. To može biti boja uzglavlja (naročito ako je tapacirana, što možete uraditi i sami) na temelju koje možete birati akcente (ista ili kontrastna boja). Ako krevet nije taj atraktivni komad namještaja, zašto ne razbiti monotoniju foteljom u jednoj od jarkih boja poput žute i istu zapratiti akcentima? Mogućnosti su velike, samo je potrebno razmišljati izvan ustaljenih šema…

4. Miješanje uzoraka

Potez koji mnogi smatraju kršenjem pravila ili ‘nemogućom misijom’, to više nije. Dinamiku u prostoru najlakše postižemo slojevitošću uzoraka (šara) pri čemu treba paziti na jedno pravilo – da su svi uzorci povezani istom dominantnom bojom.

Pridržavajući se ovog pravila, miješamo geometrijske sa npr. cvjetnim uzorcima, čime se ublažava strogost i oštrina prvih, te tako balansira atmosfera u prostoru. Pritom ne zaboravite i omiljena umjetnička djela koja imate na zidu vaše prostorije, ili drugi zidni dekor – također ih uvrstite u ovu igru uzoraka i boja.

5. Akcentima protiv monotonije

Ova preporuka se naročito odnosi na ljubitelje neutralnih šema poput sigurne bež – bijele koja je uglavnom svedena i elegantna, utoliko sigurna, ali lako može prerasti u monotonu i pomalo deprimirajuću, a takvu spavaću sobu zasigurno ne želite. Akcentirati je lako jer ne zahtijeva velike promjene – u ovom slučaju, akcenti mogu biti prekrivač na krevetu, jastuci, fotelja, slika na zidu i sl. Nisu samo boje akcenti, to mogu biti i različite teksture, naročito kad su posve neočekivane. Iznenadite i sebe i druge jer spavaća soba je vaša teritorija.