Engleski čaj je toliko više od pukog toplog napitka. Na ovaj djelić engleske kulture koji graniči sa kultom nailazimo u mnogim dijelovima svijeta. Uz engleski čaj kao koncept veže se cijeli protokol pripreme, posluživanja i ispijanja, ali sam napitak je tek crni čaj sa dodanim mlijekom. I to je manje-više to.
Međutim, Englezi bi vjerovatno skrenuli pažnju i na sljedeće:
- Da se čaj uvijek mora pripremati od svježe vode (umjesto ponovo prokuhane) koja se zagrije gotovo do tačke ključanja;
- Da brend crnog čaja ovisi o ukusu, ali da su najpopularniji English Breakfast Tea i Earl Grey (zadnji sadrži neodoljivu notu bergamota zbog kojih mnogi i vole crni čaj);
- Da pazite na vrijeme – čaj procijedite ili izvadite vrećicu nakon 2-5 minuta (ovisno o ukusu i uputama na pakovanju);
- Da li prvo ide mlijeko ili čaj stvar je vječne debate. Mi predlažemo da sipate mlijeko u čaj;
- Da u čaju uživate uz biskvite, sendviče, kolače ili sl.
Londonska magla iz Vancouvera
Ako je engleski čaj vaš izbor toplog napitka, možda vas privuče moderna varijanta. tzv. ‘London Fog’ (Londonska magla) za koju se tvrdi da je potekla iz kanadskog Vancouvera. Legenda kaže da je devedestih godina izvjesna Mary Loria bila čest posjetilac Buckwheat kafea. Uputila je barmena kako da pripremi crni čaj sa pjenušavim mlijekom, a nakon uspješnog prvog kušanja, nastavila je naručivati isti čaj i u drugim kafeima, (ne)svjesno brendirajući napitak, i tako uspješno započela još jedan svjetski trend koji je prihvatio i Starbucks cafe.
Sastojci i priprema
Kao i kod većina novih trendova, radi se o modernoj varijaciji oprobanog klasika. U ovom slučaju, varijaciju čine pjena od mlijeka (kao za capuccino) i aroma vanilije (može kao prstohvat vanilinog šećera ili kapljica sirupa od vanilije). Umjesto šećera možete dodati med, a ako ste vegan, umjesto kravljeg mlijeka, možete upotrijebiti neko biljno mlijeko poput bademovog, sojinog, zobenog ili sl.
Ključna karakteristika ove varijante starog klasika je – pjena od mlijeka. Ako već ne posjedujete aparatić za pravljenje pjene od mlijeka (koji košta cca. 6,5 KM i radi na baterije), ili profesionalni aparat, poslužit će i štapni mikser kojim ćete brzo miješati vrelo mlijeko nekih 20 sekundi. Ako ste trenutno bez navedene tehnike, predlažemo starinski način – zagrijete mlijeko do tačke ključanja, uspete u usku posudu sa poklopcem (npr. staklena teglica s poklopcem), i protresete (ponovo) nekih 20 sekundi. Kašikom sklonite pjenu dok sipate malu količinu mlijeka u već pripremljen čaj, a potom vrh ukrasite pjenom od mlijeka. Dakle, pjena dolazi na samom kraju.
Klasični engleski čaj ili trendi varijanta – nećete znati dok ne probate. Ovaj kišoviti vikend je pravo vrijeme za to.
Cover photo: Coffee Affection