Piše: Prim. dr. Meliha Branković, spec. anesteziolog i reanimatolog, akupunkturolog
Malo je parova koji ne brinu o tome da li će njihova tek rođena djeca možda imati neku urođenu bolest uvjetovanu genskim naslijeđem, ili je dobiti nakon rođenja kao posljedicu uvjeta u trudnoći i okolnosti pri porođaju.
Zahvaljujući internetu, informacije o tome kako se pravilno ponašati u toku trudnoće i u vrijeme poroda, danas su lako dostupne.
Međutim, malo ljudi zna ili uopšte razmišlja o tome koliko je za budućnost djeteta važno vrijeme začeća djeteta i zdravlje njegovih roditelja u tom trenutku.
Konvencionalna medicina nudi opšte upute koje, međutim, u postojećim uvjetima zdravstvenog sistema, možda nisu na svakom mjestu jednako zastupljene i dostupne u mjeri u kojoj su zaista važne. Posebno u kriznim vremenima poput koja dovode do opterećenosti zdravstvenog sistema.
Tradicionalna kineska medicina (TKM) nudi vrlo korisne preporuke za parove koji žele djecu, koje ne zahtijevaju čekanje u redovima niti velike troškove za mnoštvo preporučenih farmaceutskih sredstava koji se nude kao garant razvoja i zaštite djeteta u intrauterinom periodu.
Vrijeme začeća djeteta je period koji, prema TKM-u, značajno određuje zdravlje djeteta. Tjelesna konstitucija djeteta je naslijeđena od roditelja i zavisi od tri faktora prisutna u vrijeme začeća djeteta:
– Opšte zdravlje roditelja: Ako su roditelji slabe, iscrpljene ili bolesne konstitucije, onda će i građa djeteta također biti slaba;
– Zdravlje roditelja u vrijeme začeća;
– Uvjeti u vrijeme majčine trudnoće.
Bilo koji od ovih faktora može uticati na stanje tijela i postati uzrok bolesti kasnije u životu djeteta.
Iako opšte zdravlje roditelja može biti dobro, ako su roditelji u vrijeme začeća djeteta živjeli u uvjetima siromaštva, lošim uvjetima stanovanja (vlaga, hladnoća, zagađenost zraka u kući), ako je ishrana loša ili neadekvatna, ako su roditelji podvrgnuti prekovremenom i teškom radu, kao i komobirditeti nekim bolestima majke kao što su povišeni krvni pritisak, srčana oboljenja, oboljenja urogenitalnog sistema i sl., također mogu dovesti do slabe kondicije djeteta i sklonosti bolestima u djetinjstvu.
Prema TKM-u, pretjerana seksualna aktivnost također je vrlo štetna u vrijeme začeća jer dovodi do opšte slabosti i iscrpljenosti roditelja jer, ako je kondicija roditelja slaba u toku začeća, velika je vjerovatnoća da će se roditi dijete slabih kondicijskih karakteristika i posljedično sa sklonostima određenim bolestima.
Posebno treba apostrofirati negativan uticaj konzumacije alkohola i/ili droga kao što su kanabis ili kokain, što će rezultirati slabom konstitucijom djeteta, te sklonosti bolestima poput ponavljajućih glavobolja, noćnim mokrenjima, nedostatkom vitalnosti i često miopijom (kratkovidnost).
Slično je kod začeća kada su roditelji starosne dobi koja se smatra prestarom za reprodukciju. To može također rezultirati pojavom upornih i ponavljajućih glavobolja koje počinju u djetinjstvu (obično između 7. i 10. godine).