ArabicBosnianEnglishFrenchGermanItalian

Kuhinja je srce doma. Veličina ove prostorije na koju se najčešće pomisli kada se kaže ‘ognjište’, sve je manja usljed današnjeg stila gradnje koji podrazumijeva maksimalnu uštedu prostora. Princip ‘otvorenog prostora’ ili ‘2 u 1’ gdje je kuhinja dio dnevnog boravka, ipak nije inhibirao dizajn, dapače, potakao je kreativnost, pa tako čak i mikro prostori određeni za kuhinju, dobiju i funkciju i formu.

Trendsetteri u oblasti dizajna enterijera posebnu pažnju poklone kuhinji kao kraljici doma. I baš kad se čini da bi nova ideja predstavljala ‘izmišljanje tople vode’, pojavi se neko novo ‘sučeljavanje’ boja, tekstura, oblika… što samo potvrđuje da je kreativnost beskrajna kategorija.

Tako je i sa trendovima koji su obilježili protekle dvije godine. Za ovu priliku izdvajamo neke koje smatramo najinteresantnijim:

Kuhinja u dvije boje

Vjerovatno najbolji izbor za one koji se ne mogu odlučiti za jednu boju ili žele postići više dinamike u prostoru. Kuhinja u dvije boje ima više prednosti, primjerice, omogućuje efektniju primjenu elemenata i principa dizajna, akcentiranje prostora ili određene forme, kreiranje određenog ambijenta – klime u prostoru (energizirati ili umiriti, toplo – hladno), te podjelu kuhinje na zone.

Postoji više načina kombiniranja boja u dvobojnoj kuhinji, a najlakši (najpredvidiviji) je da kuhinju podijelite horizontalno tako što će gornji elementi biti u jednoj boji, a donji u drugoj. Drugi, još efektniji način je da samo centralni dio (šta već odredite da to bude) npr. kuhinjsko ostrvo bude u drugoj boji.

Boje se mogu kombinirati na različite načine – po vlastitom ukusu, ali i u skladu sa principima kombiniranja boja. Najupečatljiviji je kontrast npr. crne i bijele (odnosno tamnih i svijetlih nijasni) kojim se najviše i postiže. Također su efektne kombinacije komplementarnih boja (one koje stoje nasuprot jedna drugoj na točku boja) poput plave i narandžaste, crvene i zelene, te žute i ljubičaste, odnosno nijansi ovih boja. Ako niste skloni kontrastima i jarkim bojama, možete se odlučiti za jednu boju ali u dva tona, čime se ipak može decentno akcentirati.

Za potpun efekt igre bojama mogu poslužiti različite teksture, kao i promišljeno manevrisanje mat i sjaj efektima.

Također je važno da ‘tema’ kuhinje prati temu ostatka doma i – obrnuto, osim ako se niste izvještili u sučeljavanju različitih stilova.

Plava kuhinja

Otkako su pronašle put do enterijera, tamne nijanse plave su postale apsolutni vladari i vodilje uređenja domova. Izvedene su nove nijanse kakve ranije nismo viđali u enterijerima, naročito u privatnim domovima. Iako na fotografijama stiliziranih enterijera izgledaju privlačno, za ‘uradi sam’ opciju ipak treba dosta planiranja koje podrazumijeva i određivanje prave nijanse i obavezan test i vizuelizaciju.

To se odnosi i na kuhinje koje se sve češće pojavljuju u tamnim nijansama plave. Ipak, ključne su kombinacije plave sa drugim bojama – akcentima, gdje izdvajamo metalik (zlatnu ili bakrenu), klasično uparivanje s bijelom, utopljavanje toplim drvetom ili osavremenjivanje hladnim metalom.

Svijetlije nijanse plave će bolje izgledati u manjim kuhinjama, dok će tamne nijanse doći do izražaja u većim kuhinjama. Kao i uvijek, prilikom odabira boja važno je procijeniti količinu prirodnog svjetla koje ulazi u prostoriju, kao i mogućnosti za kompenziranje vještačkim svjetlom u slučaju deficita.

Prošarani mramor

Mramor u kupaonici i kuhinji je u trendu već nekoliko godina, ali prognozeri trendova predviđaju još veću popularnost ovog skupog ali vrijednog materijala. To se naročito odnosi na prošarani mramor i to u bojama bakra, krem nijansama, kao i tamno-sivi.

Mramor svakom prostoru, pa tako i kuhinji, daje notu luksuza i prijeko potrebne izdržljivosti. Ipak, mramor je mekši i osjetljiviji od npr. granita, tako da zahtijeva pažljivo rukovanje.

Možete se odlučiti za plohe od mramora ili ostrvo od ovog vrijednog kamena, koje možete upotpuniti zlatnim, brončanim ili kromiranim detaljima (slavina itd.).

Prošarani mramor je skuplji te provjerite da li se uklapa u vaš budžet za novu kuhinju ili renovaciju postojeće.

Kuhinje bez visećih kabineta

Da, svjesni smo da nismo rekli ništa novo. O kuhinjama bez gornjih kabineta smo pisali prije 3 godine, i vjerovatno ćemo ponovo pisati za 3 godine. Koncept koji pretpostavlja otvorene police umjesto gornjih visećih elemenata mnogima je djelovao kao, jednom rječju – greška, jer gdje pohraniti svo posuđe, čaše, šoljice i šta sve ne… Ali nas je istovremeno nagnalo da bolje planiramo nabavku posuđa tj. da ne gomilamo nepotrebno. Pored toga, ako usitinu postoji potreba za dodatnim prostorom za pohranjivanje posuđa (a donji elementi nisu dostatni), opcije su ostrvo s kabinetima i ladicama, kao i stojeći ormari/vitrine, ako je već neophodno. A obično nije.

Dakle, plutajuće police, iako mogu primiti reprezentativne komade posuđa, ipak jesu luksuz jer zadovoljavaju formu, a u manjoj mjeri i funkciju. Ipak, ukoliko nemate potrebu za dodatnim prostorom za pohranjivanje, a želite da vaša kuhinja čini kompaktnu cjelinu sa dnevnim boravkom, police (umjesto gornjih kabineta) sa strateškim postavljenim LED trakama na kojima se nalaze probrani asesoari ili umjetnički komadi, poslužiće kao izvrsna poveznica sa ostatkom prostora, čineći kuhinju mjestom gdje se i priprema hrana i primaju gosti.

Zelena kuhinja

Prošlogodišnji trend koji je tako zaživio da prijeti da postane evergreen. Najčešće smo viđali maslinasto zelenu i boju lista žalfije (i druge zagasite nijanse zelene) za kuhinjske elemente, pločice u boji mahovine ili zidove u boji avokada. Naravno, ne sve zajedno.

Povratak zelene uopšte ne čudi obzirom na globalnu kampanju povratka prirodi i prirodnom.

Iako ne djeluje kao boja koja se lako uparuje, trendi nijanse zelene kombinujte kao što to priroda čini – sa zlatnim akcentima, ili sa bijelom, ili sa bojom drveta. Poseban efekt daruju podne pločice sa uzorkom u odgovarajućoj zelenoj nijansi kojima možete ‘relaksirati’ težinu maslinasto zelene.