U noći prije svog pogubljenja 1587. godine, Marija, kraljica Škotske, privela je kraju pisanje svog posljednjeg pisma.
Mary je provela u zatvoru skoro 20 godina jer je za kraljicu Elizabetu I predstavljala direktnu prijetnju kao nasljednica engleskog trona. Sate prije pogubljenja odrubljivanjem glave Mary je provela pišući svoju posljednju volju i zavjet.
Da bi svoju poruku zaštitila, Mary je primijenila tehniku ‘spiralne brave’, tadašnji ekvivalent savremene šifrovane poruke. Koristeći razrađen niz proreza, nabora i udubljenja, pretvorila je pismo u poštu zaštićenu od neovlaštenog čitanja.
Njena tehnika bila je tako razrađena i složena da su istraživači stoljećima poslije uzalud nastojali da u potpunosti shvate kako je to uradila. Međutim, stručnjaci sa Massachusetts Institute of Technology i King’s College London sada tvrde da su konačno razbili kod.
Spiralna brava koju je Mary koristila bio je posebno razrađen primjer prakse poznate kao zaključavanje pisma, pri čemu pismo funkcionira kao vlastita koverta. Sve do pronalaska moderne koverte, zaključavanje pisama bila je uobičajena praksa stotinama godina.
Za spiralnu bravu potrebno je više od 30 koraka i uključuje izrezivanje ‘brave’, koja često nalikuje bodežu ili maču, iz prazne margine. Brava se ponaša kao igla i prošiva se kroz pismo nakon što se preklopi.
Bilo je potrebno mnogo vještine da se napravi spiralna brava – jedan pogrešan potez znači da morate iznova početi što u 16. stoljeću nije bila mala stvar obzirom da je papir u to vrijeme pravljen ručno.
Pored toga što je rezultat izgledao zadivljujuće, za pismo zaključano spiralnom bravom bilo je sigurno da se ne može neprimjetno otvoriti i pročitati.
Mary je pogubljena u svojoj 44. godini života.
Svoje posljednje pismo bilo je adresirano njenom šogoru, Henryju III od Francuske, na jutro njenog smaknuća u dvorcu Fotheringay 1587. godine.
Na pismu su bile primjetne mrlje za koje neki historičari smatraju da potiču od njenih suza koje su ostavile trag na papiru.
Kako Mary nije imala pristup većini svojih stvari, morala je da siječe pismo koristeći neku drugu oštricu, u čemu su joj vjerovatno pomogle njene dvorske dame Jane Kennedy and Elizabeth Curle.
Zaključavanje pisama bilo je u upotrebi kroz cijelu savremenu Evropu jer je bio neophodan proces osiguravanja pisama prije masovne proizvodnje gumenih omotnica koje su se javile početkom 19. stoljeća.
Odigralo je ključnu ulogu u ‘historiji tajnih sistema’, koje je omogućilo globalnu prepisku u ranom periodu modernizma kao što kompjutersko kodiranje podupire današnju digitalnu tehnologiju, objašnjavaju istraživači.
Istraživanje, koje je dio izložbe Elizabeth and Mary: Royal Cousins, Rival Queens, u London’s British Library, također otkriva upotrebu spiralnog zaključavanja koje su koristili i drugi poznati evropski monarsi, uključujući i kraljicu Elizabetu I 1573. i Catherine de ‘Medici 1570.
Izvori: edition.cnn.com, npr.org, youtube