ArabicBosnianEnglishFrenchGermanItalian

Studio Hacker Architects obnovili su kuću iz sedamdesetih u središnjem Oregonu, pritom uklanjajući nepotrebne zidove kako bi stvorili prostraniji izgled i očuvali originalna obilježja dizajna koja poklanjaju ovom domu retro duh.

The Bailey rezidencija nalazi se na Black Butte Ranchu, maloj i izolovanoj zajednici smještenoj unutar nacionalno zaštićene Willamette National Forest.

Dom se može pohvaliti zadivljujućim prirodnim okruženjem, kojeg je tim nastojao naglasiti dizajnom. Kao primjer može poslužiti dodavanje velikog svjetlosnog otvora – portala u dnevni boravak.

‘Na samom početku procesa dizajna zaključili smo da je veliki prozor u glavnom dnevnom boravku bio izostavljen u izvornoj konstrukciji’, napominju Hacker Architects.

U prizemlju su uklonjeni postojeći zidovi čime je otvoren prostor za novu kuhinju sa blagovaonicom, i dnevni boravak otvorenog tipa.

Enterijer kuće u prirodi krase visoki stropovi obloženi obrađenim prirodnim borovim daskama, obilježje koje su arhitekti željeli sačuvati i dodatno naglasiti.

Velik dio dizajna usredotočen je na uklanjanje zastarjelih unutrašnjih slojeva kako bi se otkrili postojeći prekrasni drveni strukturni elementi rezidencije.

‘Izloženo drvo stvara bogat prirodni uzorak koji doprinosi ambijentu prijatne kolibe na ranču i pruža elegantnu, nenametljivu pozadinu koja se proteže kroz kuću, objašnjavaju arhitekti.

Prostor je osavremenjen detaljima poput kamina u dnevnom boravku koji je obložen crnim steatitom.

Novina u ovom prostoru je i mnoštvo ugrađenih polica kako bi se stanarima osiguralo više prostora za pohranu, čime je izbjegnuta potreba za viškom namještaja. Na uštedu prostora i mjesto za pohranjivanje stvari mislilo se tokom cijelog kreativnog procesa: primjerice, sofa u dnevnom boravku posjeduje donje ladice, a smještena je u portal niše radi uštede podnog prostora.

Arhitekti su smjestili 4 spavaće sobe unutar 167 kvadrata rezidencije. Vlasnički apartman je na gornjem spratu i ima svoj toalet.

Između ostalog, dvije spavaće sobe nalaze se na poluspratu, a u blizini glavnog ulaza nalazi se dodatna soba za goste.

Drugi projekti od strane ovog studija uključuju modernistički dom postavljen u vulkanskom krajoliku i višedijelni stambeni objekt u gradu Bend koji je osmišljen za ljubitelje sporta na otvorenom.

Izvori: dezeen.com