Norveški arheolozi pronašli su srednjevjekovnu rezbariju osobe koja nosi krunu i sokola, izvještava Stacy Libertore za Daily Mail.
Sačinjena od životinjske kosti, istraživači smatraju da bi ovo mogla biti jedna od najstarijih figura u Skandinaviji na kojoj je prikazano sokolarstvo, sport u kojem su se trenirale ptice grabljivice za lov na divljač.
Ann-Ingeborg Floa Grindhaug, arheologinja s Norveškog instituta za istraživanje kulturne baštine (NIKU), otkrila je artefakt na iskopinama u parku u Gamle Oslo, historijskoj četvrti Osla, glavnog grada Norveške, sa historijom koja seže unazad 1.000 godina.
Vjerovatno napravljena od rogova životinje, rezbarija je duga gotovo tri inča i prazna je na dnu, što ukazuje da je moguće služila kao drška za nož ili oruđe, kažu istraživači u NIKU.
Artefakt oslikava okrunjenu figuru koja drži sokola koji počiva na njenom ramenu. Ptičija glava je oborena u pravcu sokolareve ruke, za šta eksperti tvrde da je u pitanju hrana. Kroz sokolovo oko probijena je rupa dok je njegovo perje izgleda poput urezane rešetke.
Prema stilu odijevanja i obliku frizure, naučnici procjenjuju da je u pitanju 13. stoljeće. Prisutnost krune ukazuje na to da je rezbarija urađena po uzoru na neku osobu kraljevskog porijekla.
‘Nema sumnje da je u pitanju kruna. Ostaje dilema da li je u pitanju kralj ili kraljica’, kaže Kjartan Hauglid, istraživač i historičar NIKU-a.
Obzirom da su u srednjem vijeku i muškarci i žene prakticirali sokolarstvo, određivanje spola u ovom slučaju je teško, govori Hauglid, ali ono što izgleda kao kosa ili laneno platno za kosu, sugerira da bi u pitanju mogla biti žena naročito zato što podsjeća na stil udatih žena iz tog perioda.
‘Vjerovatno je rađen u nekoj radionici u Oslu i sigurno je jedan od najznačajnijih artefakata pronađenih u Oslu zadnjih godina’, dodaje Hauglid i naglašava da je poznata samo nekolicina ovakvih pronalazaka sa sokolom u sjevernoj Evropi, a samo nekoliko koji oslikavaju ženu.
Slična drška za nož pronađena je u Oslu dvadesetih godina prošlog stoljeća. Iako jako malo podataka postoji o tom artefaktu, novi pronalazak u Medieval Parku mogao bi biti i stariji.
Sokolarstvo je bilo popularno među plemstvom i bogatima u srednjovjekovnoj Evropi. Ptice su bile izuzetno skupe, a još je više koštalo njihovo treniranje. Mnogi norveški sokolovi su bili poklonjeni kraljevskim dvorima diljem Evrope, govori Haauglid za Spark Chronicles.
‘Najniža cijena za treniranog sokola u 13. stoljeću bila je 240 srebrnih kovanica’, objašnjava Ragnar Orten Lie, regionalni arheolog na Univerzitetu u Oslu i stručnjak za sokole, ‘što je bila ista cijena za 4 do 6 krava ili 1-2 konja. Ove ptice su imale stopu smrtnosti do 70%’.
Arheolozi vjeruju da rezbarija oslikava Håkona IV, kralja Norveške u periodu od 1217. do 1263. godine. Bio je aktivan u sokolarstvu i poznat po tome što je darovao sokolove, prema Heritage Daily. Ovom kralju se pripisuju zasluge za ‘zlatno doba’ Norveške, čime je i svoj dvor približio evropskoj dvorskoj kulturi. Da bi gradio savezništva, često je darovao sokolove njegovim novostečenim prijateljima u Evropi.
Izvori: archaeology.org, smithsonianmag.com