Nedostatak sna ne ugrožava samo naše kognitivne i vozačke sposobnosti – tokom 7 do 9 sati sna naš mozak i tijelo morali bi proći kroz određene procese oporavka. Bez toga naš organizam postaje teren za razne vrste problema, uključujući srčane bolesti, erektilnu disfunkciju, imunološke bolesti i sl., piše Men’s Health.
Međutim, pravi san se ne odnosi samo na broj prospavanih sati. San je jako kompleksan sistem sastavljen od raznih faza, a eksperti navode da je duboki san faza kada se ‘događaju čuda’.
Duboki san počinje u ranoj fazi sna – unutar 20 do 30 minuta od početka spavanja – i dominira prvom polovinom noći. Traje sat vremena i vraća se ponovo svakih 90 minuta.
– Predstavlja jedan krug sna koji djeluje okrepljujuće, objašnjava fenomen dubokog sna savjetnik časopisa za muškarce Men’s Health, W. Chris Winter, neurolog, stručnjak za san, i autor knjige The Sleep Solution. ‘To je period tokom kojeg naše tijelo proizvodi najviše hormona rasta. Za djecu, ovaj hormon sačinjava njihov rast i razvoj. Za odrasle, u pitanju je hemikalija zaslužna za oporavak i pomlađivanje, navodi dr. Winter. U osnovi, duboki san, poznat kao slow-wave sleep, je ono što održava naš imuni sistem, jača kosti i mišiće, pomaže u prevenciji ozljeda i pomaže nam da se oporavimo od istih, i pored toga doprinosi raznim nužnim tjelesnim funkcijama.
Koliko dubokog sna trebamo?
Općenito, ako spavate 8 sati, možete očekivati da prođete ciklično 4-5 puta kroz cijeli proces sna tokom noći.
– Dobićete veliku dozu dubokog sna kroz prvih 90 minuta spomenutog kruženja, tvrdi James Maas, bivši predsjednik i psiholog na Univerzitetu Cornell i autor knjiga Power Sleep, Sleep for Success i Sleep to Win!.
Maas ovu vrstu sna naziva ‘zvučnim snom’ obzirom da je, tehnički gledano, REM san dublji nivo sna nego stanje koje je označeno kao ‘duboki san’. Međutim, kako god ga zvali, ova i ostale faze su bitne i imaju svoje funkcije. U fazi 1 počinjete drijemati i vaš mozak i tijelo počinju usporavati; faza 2 je faza blagog sna gdje ćete osjetiti pad tjelesne temperature, opuštanje mišića i niži puls; faza 3 je faza dubokog sna koja, prema riječima dr. Maasa, osigurava revitalizaciju mozga i tijela, jačanje memorije, obnavljanje ćelija i otpuštanje toksina iz mozga. Faza 4 je tzv. REM faza (Rapid Eye Movement) kada možete osjetiti jako živu prisutnost snova i osjećaj paralize mišića.
Duboki san je ono što nas čini odmornim i obnovljenim narednog dana, umjesto da se po buđenju osjećamo pospano.
– Razmišljajte u ovom smjeru – kada neko kaže ‘kako sam dobro spavao prošle noći’, to se uglavnom odnosi na količinu i kvalitet dubokog sna, objašnjava dr. Winter i podvlači da ako se nakon buđenja osjećate umorno, vjerovatno ste propustili neke od navedenih faza sna.
Ne postoji određeni broj sati dubokog sna koji vam je potreban; npr. u bloku spavanja od tri sata možete ugrabiti dva sata dubokog sna. To je također vrijeme kad je duboki san najsnažniji, napominje dr. Winter. ‘Ciklusi dubokog sna uglavnom se skraćuju kako noć odmiče’, objašnjava on i napominje da ova pojava varira od osobe do sobe, od noći do noći. Faktori poput alkohola i lijekova mogu utjecati na navedeno.
Šta vam se dešava ako nemate dovoljno dubokog sna?
Kao prvo, nedostatak dubokog sna znači da ćete biti poprilično pospani naredni dan. Ako ovaj nedostatak postane navika, mogu se javiti ozbiljniji problemi.
– Jednostavno starite brže, upozorava dr. Winter. ‘Podložni ste raznim oboljenjima, povredama i manjoj mogućnosti da se iz dana u dana oporavljate od spomenutih stvari. Činjenica da ne postoji magična formula koja vam može donijeti više dubokog sna znači da je adekvatan san jedino što može pomoći.