Čuvena slika austrijskog secesijskog slikara Gustava Klimta Portret dame iz 1917. godine, bit će izložena po prvi put nakon što je pronađena skrivena u zidu galerije, 23 godine nakon što je ukradena.
Podsjetimo, slika je pronađena sasvim slučajno 2019. godine kada je vrtlar, član osoblja Galerije moderne umjetnosti Ricci-Oddi u Piacenzi u Italiji, uklonio metalnu ploču s vanjskog zida, otkrivši tako Klimtovu sliku koja je vjerovatno tu bila sklonjena u iznenadno prekinutoj krađi.
Portret je prvobitno trebao biti izložen u galeriji na sjeveru Italije 2020. godine, u sklopu niza izložbi posvećenih bečkom slikaru, ali je otvaranje odgođeno zbog pandemije koronavirusa.
Organizatori su u petak najavili da će slika konačno biti predstavljena javnosti u oktobru u Rimskom muzeju u Palazzo Braschi, na izložbi koja istražuje Klimtovo razdoblje u Italiji, koje je izvršilo veliki uticaj na njegova umjetnička djela. Postoji teorija da je njegova prepoznatljiva upotreba zlatnih listića inspirisana posjetom Bazilici svetog Marka u Veneciji.
Djelo će biti izloženo pet mjeseci prije nego što se vrati galeriji Ricci-Oddi, koja također planira izložiti portret.
Klimt je sliku završio 1917. godine, godinu dana prije smrti, a kupila ju je Galerija Ricci Oddi 1925. godine. Prikazuje mladu ženu za koju se vjeruje da je umjetnikova ljubavnica.
1997. godine, deset mjeseci prije krađe, rendgenskom analizom je utvrđeno da je Klimt naslikao Portret dame preko jedne ranije slike. Posljedično nalazu, organizirana je izložba s fokusom na otkriće ove ‘dvostruke slike’, a portret je nestao usred priprema za taj događaj. Slomljeni okvir slike otkriven je na krovu galerije, što je navelo istražitelje na sumnju da je slika vjerovatno skinuta sa zida i izvučena kroz otvoreni krovni prozor od strane nekoga ko je povezan s galerijom.
Smatra se da je ova slika, čija je vrijednost inače procijenjena na oko 70 miliona dolara, najtraženije ukradeno umjetničko djelo na svijetu nakon Caravaggiovog Rođenja Krista sa Sv. Franjom i Sv. Lovrom (ukradena 1969. godine iz crkve San Lorenzo u Palermu).
U martu je italijansko izdanje časopisa Arts Culture & Style prenijelo da su tužioci odbacili optužbe protiv tri osobe koje su tvrdile da su osumnjičene za umiješanost u krađu 1997. godine. Osumnjičeni su izjavili da su sliku vratili na zid galerije kao ‘poklon’ gradu, ali tužioci nisu bili uvjereni u njihovu priču. Tvrdili su, naime, da je slika cijelo vrijeme bila u šupljini zida, u što je teško povjerovati jer bi bilo oštećeno, prenosi ARTnews.
foto Wikipedia