ArabicBosnianEnglishFrenchGermanItalian

Prošla su vremena kada je maksimalistički pristup ukazivao na visoku investiciju, a minimalistički na niskobudžetno uređenje. Zadnju deceniju, više nego ikada ranije, minimalizam i jednostavnost su (najčešće) sinonim za eleganciju i pomno planiran i znalački pristup arhitekturi i dizajnu enterijera koji – košta. Utoliko takav enterijer lako može zavarati i sugerirati veću investiciju, dok realnost može biti posve drugačija.

Jedan takav primjer je jednostavna kuća od cigle od 100 kvadratnih metara u predgrađu glavnog grada Meksika.

Nagrađivani arhitektonski studio Escobedo Soliz koji potpisuje projekat, tvrdi da taj dio grada tek očekuje razvoj u narednih sedam godina. Utoliko su se odlučili za strukturu od cigle i betona sa zatvorenim dvorištem koje pruža dovoljno privatnosti.

Uspješni mladi arhitekti također su predavači na univerzitetu (foto www.escobedosoliz.net)

‘Dvorište je centralna tema projekta’, objašnjavaju nekadašnji školski drugovi Pavel Escobedo i Andres Soliz, osnivači arhitektonskog studija koji uspješno radi od 2011. godine i osvaja nagrade za inovativnost i samoodrživost u dizajnu.

Strane dvorišta čine dva krila ili ‘ruke’ kako ih nazivaju ova dva arhitekta, a povezana su pravolinijskim prolazom. U jednom krilu se nalazi dnevni boravak, a u drugom su smještene kuhinja i trpezarija. Svaka prostorija se može otvoriti prema dvorištu zahjvaljujući staklenim kliznim vratima.

Kreirano je prostrano dvorište zaklonjeno od tuđih pogleda (foto Dezeen)

Projekat Casa Nakasone sada je dom penzionisanog nastavnika.

Arhitekti su se odlučili za jeftine lokalne materijale i tradicionalne (ekonomične) tehnike gradnje kako bi uskladili projekat sa ograničenim budžetom klijenta. Primjerice – temelji, platforma i stepenice, kao i jedan zid kuće izrađeni su od vulkanskog kamena koji je arhitektonski tim zatekao na parceli.

Također, jedna od strategija ekonomičnosti predvidjela je da se većina strukturnih elemenata u enterijeru zadrži u grubom, izvornom stanju, bez završne obrade. Međutim, zahvaljujući vještini dizajnera, ishod takvog pristupa sada izgleda kao da je bio vođen isključivo estetskim razlozima, u skladu sa postojećim trendovima u svijetu arhitekture i uređenja enterijera.

Neobrađeni beton, cikla, metal i drvo čine osnovnu karakteristiku kuće (foto Dezeen)

Površine od cigle i kameni zidovi ispresijecani su crveno obojenim, rešetkastim čeličnim konstrukcijama koje uokviruju prozore i staklena vrata. Podovi su prekriveni mješavinom pločica i betona koji upotpunjuju nijanse i materijale eksterijera.

Svijetle drvene grede ukrašavaju dijelove plafona u kući i daruju novu dinamiku minimalističkom enterijeru. Inače, drvo dominira cijelim prostorom; pored greda, tu su kuhinjsko ostrvo i trpezarijski sto, konzola te polica za knjige/ograda koja prati stepenište koje vodi na prvi sprat.

Iako minimalistički uređen, prostor se doima toplim i privlačnim zahvaljujući prirodnim materijalima i povezanosti dva krila (foto Dezeen)

Na spratu se nalaze dvije spavaće sobe, po jedna u svakom krilu. Sasvim neočekivano, pored jedne od spavaćih soba nailazimo na kupatilo u upečatljivoj plavoj boji – hrabar potez dizajnera koji žele da izađu iz okvira predvidivosti, ali i podsjete da se radi o Meksiku, zemlji dramatičnih boja.

Spartanska spavaća soba dobija dovoljno svjetlosti od krovnog prozora (foto Dezeen)
Plavo rustično kupatilo rješava nas dileme da li je ova kuća stvarno u Meksiku (foto Dezeen)